
Biotehniška fakulteta – prof. dr. Darja Kocjan Ačko
DOGODEK 2018
Slovenski etnografski muzej, 17.-18. februar 2018, 2. Seminar za etnobotaniko:
Kulturne rastline so dediščina človeštva
Predavanje o žitih, Slovenski etnografski muzej, Metelkova 2, Ljubljana
sobota, 17. februar 2018, od 11.45-13.00
Več o dogodku preberite na spletni strani:
https://www.etno-muzej.si/sl/novice/kulturne-rastline-so-dediscina-clovestva
Naša najpomembnejša žita, stare in sodobne rabe
doc. dr. Darja Kocjan Ačko, Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za agronomijo
Zdrav način prehranjevanja oživlja in spodbuja prehrano z različnimi žiti, zato je prav, da spoznamo semena in rastline žit, stare in sodobne rabe. Na planetu Zemlja, ki nam daje prostor in nas hrani, je vsak dan nekje nekdo zaposlen s setvijo ali žetvijo žit. Razlikujemo toplotno manj zahtevna prava žita: pšenico, piro, rž, tritikalo, ječmen in oves ter toplotno zahtevna prosasta: proso, koruzo, sirek in riž. Čeprav sta uradno krušni žiti le pšenica in rž, so tudi druga nekrušna žita znana po kruhih, ki jih delajo posebne, vse bolj pa se v prehrano vračajo kašnate jedi. Kljub temu, da ajda ni žito (žita namreč spadajo botanično med trave, ajda pa je dresnovka), je njeno mesto med žiti zaradi uporabe zrnja za kašo, kruh in druge pekovske izdelke. Vsaka vrsta žita bo predstavljena z videzom rastline, osnovnimi podatki od setve do žetve, uporabo zrnja in tudi drugih delov rastline. Pobrskali bomo po zgodbah žit iz starih časov, zato da boste gradili sedanjost in ji dodali svoja razmišljanja za pogled naprej. Več kot boste imeli znanja o prehrani z žiti, boljše odločitve boste sprejemali, kaj dati na krožnik sebi in soljudem. Življenje prihaja in odhaja v valovih. Potreba po kruhu pa ostaja.
Seminar za etnobotaniko »Kulturne rastline so dediščina človeštva« zajema dvodnevni program predavanj z različnih strokovnih področij, kar omogoča širši in globlji vpogled v izjemno raznovrstno znanje o kulturnih rastlinah.
Kaj je etnobotanika? Etnobotanika je mlada znanstvena disciplina, ki se je začela razvijati na začetku 20. stoletja z združevanjem botanike, medicine in antropologije. Preučuje kompleksne odnose med ljudmi in rastlinami, vrste rastlin ter njihovo tradicionalno in sodobno uporabnost, dokumentira, opisuje in razlaga načine uporabe ter vrednost rastlin za človeka.
Informacije in kontakt: Barbara Sosič, Slovenski etnografski muzej barbara.sosic@etno-muzej.si, tel. 01 3008 749. Projekt je pripravil Slovenski etnografski muzej v sodelovanju z etnologinjo in kulturno antropologinjo Vlasto Mlakar, etnobotaničarko in avtorico knjige Rastlina je sveta, od korenin do cveta.

klik za nazaj na zaper-zaperino.com
klik za nazaj na Biotehniška fakulteta – prof. dr. Darja Kocjan Ačko
LAKITES je prijatelj v našem domu, ki pomaga v težkih trenutkih in povrne nasmeh na obraz.